Uwaga, uwaga: w Matrasie -30%

Pływak | Simmaren
Joakim Zander
[bardziej zbrodnia | more like crime]

Na stronie szwedzkiego wydawcy już następna pozycja (Orten — Środek?) i, nie powiem, już czekam. "Pływak" reklamowany jest jako książka dla tych, co zaczytują się w Le Carré, Stiegu Larssonie, czy też nie mogli się oderwać od serialu Homeland. Nie jest to przesadzone; choć Le Carré i Larsson wydają mi się ciut, ale faktycznie ciut, literacko ciekawsi, to jednak, jak wieczorem usiadłam do "Pływaka", tak nie odpuściłam do rana i do końca książki.
Ujęła mnie estetycznie ascetyczność okładki — na dokładkę.

Trailer
Ze strony wydawcy | Editorial Review


Szklany pokój | The Glass Room
Ann Cleeves
[bardziej zbrodnia | more like crime]

To któraś z kolei przeczytana przeze mnie książka cyklu z inspektor Verą Stanhope. Literackie, mało dyskotekowe kryminały. Główna bohaterka jest antytezą często w powieściach kreowanych super-detektywów: połączenia modelki z Einsteinem. Czy przerysowana — tak — przy czym, aż do bólu ludzka. Za co szanuję pisarstwo Ann Cleeve, prócz doskonałej literatury, za taką szczerość (z myśli Very): "Wpuścić ludzi do swojego życia, a od razu będą czegoś chcieli. Nienawidziła, kiedy ktoś czegoś od niej oczekiwał.
Potem przypomniała sobie, jak Jack i Joanna oczyszczali jej podjazd ze śniegu, żeby mogła pojechać do pracy. Jak, gdy musiała się napić, zakradała się do ich domu, żeby wykraść butelkę samogonu. Przypomniały jej się wieczory u nich, gdy przy dobrym jedzeniu siedzieli we trójkę w kuchni, śmiejąc się z durnych dowcipów". Co więcej, w powieściach tych mordercy, to najzwyczajniejsi ludzie, czasem znienacka i jakby niechcący, czasem z głupoty, przez przypadek, ze małych, ludzkich słabości uwikłani w zbrodnie. No... przerażające. Żaden wymyślny psychopata tak nie porusza (mnie), jak wizja sąsiada, który po prostu musiał mnie zabić lub, cóż — tak wyszło.
Tak jak u Bolton drugie skrzypce w powieściach gra Tamiza, tak tu małomiasteczkowa, wiejska Wielka Brytania. Ach! i ten stary, rozklekotany land rover defender!

Ze strony wydawcy | Editorial Review


Pocieszyciel | Tröstaren
Karin Wahlberg
[bardziej zbrodnia | more like crime]

Przez sporą część książki miałam wrażenie, że sporo opisów służy jej rozdmuchaniu. Czy słusznie, nie wiem, czasem odbiór niektórych rzeczy zależy, choćby od faz księżyca, przynajmniej u mnie. Z drugiej strony, od pierwszych stron, autorka wprowadzała różne wątki i, mimo pierwotnego umęczenia, z zaciekawieniem przeczytałam Pocieszyciela. A to jedna z pięciu wydanych przez Świat Książki pozycji Wahlberg — zdaje się, że będę sprawdzać, jak tam opisy w innych tomach :), tym bardziej że lubię thrillery medyczne.

Ze strony wydawcy | Editorial Review


1 2 3 4 » »»
ZAMIAST BLOGA